Drugi o 'Danima jagoda 2008.'
Posted by admin on 14.08.2008. 12:35
Ovogodišnji Dani jagoda su bili dobro primljeni i u srpskim štampanim medijima. Na ovom mestu prenosimo članke koje su o nama objavili Glas javnosti i Večernje novosti...

Extended News
Ovogodišnji Dani jagoda su bili dobro primljeni i u srpskim štampanim medijima. Na ovom mestu prenosimo članke koje su o nama objavili Glas javnosti i Večernje novosti...

„Dani jagoda“ u selu Gredetin

Jagodijada

Selo Gredetin u opštini Aleksinac, sa okolnim selima Radevac, Jakovlje, Kruljje, Gornja Peljinica, Loznac i Kamenica, spada u područja koja su na jugu Srbije među najpoznatijim po proizvodnji jagoda. Ova sela u jednoj sezoni, kada je godina rodna kao ova, isporuče više stotina tona jagoda, pa već dve godine organizuju manifestaciju „Dani jagoda“.

- Samo Gredetinci su ovih dana dnevno isporučivali preko 10 tona jagoda dnevno, a u našem selu od oko 200 domaćinstava preko 70 odsto porodica praktično „živi od jagoda“. Desetak proizvođača ima zasađene jagode na površinama većim od hektara, a cena je ove godine solidna, 80 dinara po kilogramu. Zaradu od jagoda meštani kasnije ulažu u druge vrste poljoprivredne proizvodnje. Imamo i svoj sajt: www.jagoda-srbija.com, koji je za godinu dana „posetilo“ oko 55 hiljada zainteresovanih - kaže predsednik Udruženja „Jagoda“ u Gredetinu Ninoslav Miljković.

U okviru „Dana jagoda“ proizvođači su pre takmičarske izložbe u Gredetinu organizovali promocije „Jagoda od srca“ u Nišu i Aleksincu, gde su ih delili građanima na ulicama, a tradicionalno su većim količinama jagoda darivali Dom za decu bez roditeljskog staranja u Aleksincu. Jagoda je ne samo omiljeno voće traženo na pijacama i marketima, već je u narodu poznato i kao lekovito. Od lista jagode spravljaju se lekoviti čajevi. Jagodu sa ovog područja kupci iz inostranstva koriste kao „začin“ koji popravlja ukus proizvodima od jagoda sa drugih područja Evrope.

Organizatori iz Gredetina kažu da su inače „siti jagoda“ više navaljivali na jagnjetinu sa ražnja i hladno pivce, dok su gosti prvo „jurišali“ na sveže jagode, ali se kasnije i sami nisu mrštili na pečenje i pivce koje leči živce. Međutim, organizatori su namerno izbegli muzikante, kako bi „Dani jagoda“ bili zaista sajamski i prilika da se ugovore razni poslovi.

Autor:

M. Doderović

Crveni se celo selo

D. STOJANOVIĆ, 02.06.2008 18:16:08


SELO Gredetin u aleksinačkoj opštini proteklog vikenda bilo je ponovo uspešan domaćin sada već tradicionalne turističko-privredne manifestacije "Dani jagode". Na štandovima u centru naselja proizvode je izložilo tridesetak proizvođača jagoda, okupljenih oko istoimenog udruženja (imaju i svoj sajt), koji tvrde da su njihovi proizvodi najslađi, u šta smo se i lično uverili, a došli su i mnogi distributeri kvalitetnih sadnica, zatim otkupljivači i, naravno, mnogobrojni meštani i njihovi gosti.
Pod jagodom je ovde oko 50 hektara i na većem delu te površine zasejano je oko 60.000 kvalitetnih živića jagoda sorte "zenga zenga" dopremljenih iz Holandije. U planu je registrovanje matičnog zasada, čemu će prethoditi osnivanje zemljoradničke zadruge. Projekat se realizuje uz pomoć sredstava Fonda za razvoj poljoprivrede opštine Aleksinac. Proizvođači jagoda zasada su uglavnom zadovoljni. Dnevno se na šest otkupnih mesta isporuči i do 10 tona proizvoda, po ceni od 75 dinara za kilogram. Mada bi, ističu Gredetinci, cena mogla da bude i viša (lane je paritet bio kilogram jagoda za litar nafte, sada je litar nafte skuplji za 15 dinara), bavljenje ovim poslom (najteži deo je branje) se ipak isplati. Mnogo više,kažu seljani, nego da su na istim površinama zasejali pšenicu ili kukuruz.
- Imamo izuzetne uslove za gajenje jagoda. Ove godine vreme je išlo naruku proizvođačima i prinosi su odlični, ali je to ipak zasada nedovoljno u odnosu na potražnju - uočava Ninoslav Miljković, predsednik Udruženja "Jagoda". Najveće površine, 1,2 hektara, pod jagodom ima Slađana Lazić(33), čije se domađinstvo ovim poslom bavi već dve decenije.
- Ovo je čista ekološka jagoda. Radimo mnogo, ali se isplati i kamo sreće kada bismo mogli da proizvedemo bar približno onoliko koliko nam traže - ističe Slađana.
Njen kolega Slaviša Filipović (31) naglašava da je važno da su biljke bezvirusne i da imaju odgovarajući sertifikat. On pod jagodom ima 40 ari, a planira da bar udvostruči površinu.
- Jagoda je postala hit među mojim seljanima, ali i šire.Uostalom, to se vidi i po ovoj manifestaciji, a i kada se baci pogled na zacrvenele parcele - dodaje Slaviša, uveren da zasada imaju i sortiment i kvalitet, ali im nedostaje kvantitet, koji će vrlo brzo dostići.

TEMIŠVARU 300 TONA
NA stručnoj tribini, održanoj u seoskoj školi, moglo se čuti da Gredetinci trenutno zaista imaju najkvalitetniju jagodu, ali i da su sa cenom najjači u Srbiji. Za njih se pročulo i van granica Srbije, pa tako u Rusiju bi mogli da isporuče neograničene količine, a samo jedan kupac u Temišvaru zatražio je hitno 300 tona.