I to postoji, ubereš jagodu i odmah jedeš
Posted by admin on 27.04.2021. 08:31
Novo vreme traži nove tehnologije i nove ljude, a takav jedan spoj se ovog proleća desio na gazdinstvu Novković u selu Gredetinu. U ovom domaćinstvu jagoda se gaji godinama i pamte se vremena kada je najstariji član Momčilo, osim što je iz svog zasada imao ovo voće, otkupljivao i jagodu od svojih drugara i komšija. Tada je skoro svaka druga kuća u ovom selu, kao i u okolnim mestima, imala zasade jagoda, najčešće čuvenu sortu „zenga zengana”...
Extended News
Novo vreme traži nove tehnologije i nove ljude, a takav jedan spoj se ovog proleća desio na gazdinstvu Novković u selu Gredetinu. U ovom domaćinstvu jagoda se gaji godinama i pamte se vremena kada je najstariji član Momčilo, osim što je iz svog zasada imao ovo voće, otkupljivao i jagodu od svojih drugara i komšija. Tada je skoro svaka druga kuća u ovom selu, kao i u okolnim mestima, imala zasade jagoda, najčešće čuvenu sortu „zenga zengana”.


Klimatske promene za samo pola veka su doprinele da se ova voćka ne može gajiti bez navodnjavanja. Uz konstantno smanjivanje broja stanovnika na selu, područje opštine Aleksinac gubi primat značajnog proizvođača jagoda. Jedan od retkih odgajivača koji nije gubio veru u jagodu je Momčilov sin Miloš koji je izrastao u jagodara za kog je čula šira javnost. Prava je sreća kada naslednik prevaziđe u poslu svoje roditelje.

Ono što je delo Miloševog znanja i pomoći njegove porodice i radnika, koje angažuje, je u najmanju ruku za divljenje. To svako shvati kada kroči u njegov plastenih i vidi hidroponsku proizvodnju.

− Ovakva proizvodnja je mnogo skuplja u odnosu na proizvodnju na otvorenom. Početna ulaganja su mnogo veća, ali na nivou 5-6 godina kroz različite uštede, radne snage, vode, hemije, prihrane i svega ostalog, neće biti neke velike razlike − kaže Miloš uz napomenu da ovakva proizvodnja ne zahteva tretiranje od bolesti, pa su plodovi zdravi i mogu da se konzumiraju neposredno nakon ubiranja, što nam je i demonstrirao.
Njegovi planovi su da za narednu godinu podigne još dva ovakva plastenika dužine po 40 i širine 8 metara, a što se tiče ekološke prednosti ovakvog uzgoja jagoda naš sagovornik kaže.

− Jagoda nije prskana ničim, nema potrebe da se pere, ona visi u vazduhu, nema nikakav kontakt ni sa čim. To je čista, potpuno zdrava jagoda. Posađena je u supstrat. To je kokosov treset namenjen za hidroponsku proizvodnju. On se čak koristi i za organsku proizvodnju − objašnjava Miloš i ističe značaj zdravog sadnog materijala.

Ovaj proizvođač je u plasteniku zasadio nekoliko sorti jagoda „aprika“, „alba“, „roksana“, „kleri“ i „kvin eliza“, a ove godine ih testira i dobijeni rezultati doprineće njegovom opredeljenju u kom obimu će u plasteniku biti zastupljene pojedine sorte.

Što se tiče proizvodnje na otvorenom, trenutno poseduje zasad od oko 2 i po hektara, a u planu je da proširi i ovu proizvodnju.

Pogledajte video prilog: https://www.youtube.com/watch?v=zQLFUAXUQN8